top of page

על דלתות מסתובבות וצרוף מקרים

עודכן: 31 באוק׳ 2019

מי הם עמנואל קלי ומיורה תרזה ואיך הם קשורים ללהקת קולדפליי והסולן שלה כריס מרטין, נתינה מכל הלב, אהבת חינם והצבת יעדים לשנה הקרובה


הדלת שנפתחה למסע של גילוי ולמידה


דלתות מסתובבות (באנגלית: Sliding Doors), סרט קולנוע בריטי, הוא דרמה רומנטית שביים פיטר הויט ויצא לאקרנים בשנת 1998. בסרט מככבים גווינת' פאלטרו, ג'ון האנה וג'ון לינץ'. הסרט מציג שתי עלילות שונות ומקבילות בחייה של הדמות הראשית - הלן (פאלטרו). נוצר בהשראת הסרט "סיכוי עיוור" של קשישטוף קישלובסקי, שבו מתפצל גורלה של הדמות הראשית לכמה עלילות מקבילות בגלל איחור או הגעה בזמן לרכבת.


אם נחשוב על זה לרגע אחד, הרי שכל חיינו הם דלתות מסתובבות, אנחנו מקבלים כל כך הרבה החלטות ביום עבור עצמנו שכל החלטה אם היתה מתקבלת אחרת היתה יכולה להציב אותנו במקום אחר ואל מול סיטואציה אחרת מזו שאנו ניצבים לפניה כעת. מעצם כך שקיבלנו החלטה מה אנחנו עושים, לרוב באופן אינסטינקטיבי ואינטואיטיבי, הרי שמבלי ששמנו לב לכך קיבלנו גם באותו רגע החלטה על מה אנחנו לא עושים – דלתות מסתובבות, אמרנו כבר.


השבוע ובעקבות שיחה שלי עם עירד, חבר אותו אירחתי בתכנית הרדיו שלי, חזרתי עשרים שנה אחורנית ליום בו צפיתי לראשונה בסרט הנהדר דלתות מסתובבות. במסגרת השיחה הזו עם עירד ביקשתי ממנו לבחור מספר שירים אותם אשבץ בתכנית. עירד ענה לי כי יש שיר אחד של להקת קולדפליי שהוא לא זוכר את שמו אבל זוכר קטע ממנו אותו הוא זמזם לי.

משהו בי לא נתן לי להניח את הדבר הזה והתחלתי לחפש ביוטיוב את השיר של להקת קולדפליי ביוטיוב כאשר אני מזמזם את המנגינה אותה זמזם לי עירד, או מה שזכרתי ממנה, אגב כך שנכנס לסרטונים רבים. מהר מאוד התבררה לי ההחלטה הזו של לא לוותר ולחפש כהחלטה שפתחה לי דלת למסע מופלא של גילוי ולמידה אליו כנראה שלא הייתי נחשף לעולם אלמלא ההחלטה הזו , אפרופו דלתות מסתובבות.


שעמנואל קלי היה ילד קטן שגדל בעיראק, הוא ואחיו נמצאו ע"י נזירה בתוך קופסת נעליים בעיצומה של המלחמה העקובה מדם שהתנהלה באזור. שני האחים נולדו עם מום מולד חמור שהשפיע על התפתחות הצלעות שלהם, זאת בגלל שימוש בנשק כימי בקהילה שלהם, דבר שגרם לכך שהם נזקקו נואשות לטיפול מיוחד ומציל חיים. הנזירה שמצאה אותם הביאה אותם לבית היתומים ושם הוענק להם טיפול רפואי. לכאורה מדובר בעוד סיפור, אחד מיני רבים ,שניתן לקרוא או לשמוע עליו סיפור על אנשים טובים שעושים מעשים אציליים למען אחרים מבלי לבקש על כך תמורה, מכל הלב מתוך אמונה אמיתית ש "לתת זה לקבל"להקת קולדפליי היא להקת רוק בריטית שהוקמה בלונדון בשנת 1996 על ידי הסולן והפסנתרן כריס מרטין והגיטריסט ג'ון באקלנד. ביחד עם עבודתה המוזיקלית, מזוהה הלהקה במעורבותה החברתית והפוליטית כפי שבאה לידי ביטוי, בין היתר, במגוון אירועי צדקה בהם נטלה חלק, דוגמת "לייב 8", "Band Aid 20", “global citizen” ועוד (ויקיפדיה).


מיורה תרז אישה מלאך, תושבת מלברון אוסטרליה שחייה על פי האמונה ש"לתת זה לקבל". שהביאה את מיורה להתנדב ולעבוד בבתי היתומים של אמא תרזה ברחבי העולם, בעיקר באזורי קרבות, בכדי להעניק תקווה, גם אם קטנה בעולם הזה לאלו שלא שפר עליהם עולמם.


אז איך כל זה מתחבר?


אז איך באמת כל זה מתחבר

במהלך החיפוש שלי בביוטיוב, אחר שיר של להקת קולדפליי אותו ביקש כאמור עירד להשמיע בתכנית הרדיו שלי, משך את תשומת ליבי אחד הקליפים של הלהקה בו היא מבצעת את השיר Imagine.


כבר בתחילת האזנה הבנתי שיש כאן משהו מיוחד, סולן הלהקה כריס מרטין ציין כי הלהקה מבקשת לעשות משהו מיוחד עבור אישה מיוחדת בשם מיורה תרז, שנמצאת בקהל, המצלמה עוברת להראות את מיורה שנראית המומה ונרגשת מאוד.


מיורה תרז קלי היא פעילה הומניטארית מאוסטרליה שהתנדבה ופעלה בבית היתומים "אמא תרזה" בבגדאד. באחד הימים גילתה מיורה שני תינוקות שננטשו בתוך קופסת נעלים, היו אלו עמנואל ואחיו אחמד, מיורה לקחה את השניים תחת חסותה והביאה אותם, תחילה לבית היתומים ולאחר מכן החליטה לקחת אותם איתה לאוסטרליה כדי לספק להם טיפול רפואי. הסיפור לא מסתיים בכך, באוסטרליה הקשר המיוחד שנוצר בין מיורה לבין השניים גורם לכך שהיא מתאהבת בהם ומחליטה להפוך לאימם המאמצת ולגדלם בביתה. אחמד, שכל גפיו קטועות, הופך לשחיין, ומייצג את אוסטרליה במשחקי הקיץ הפרלימפיים של קיץ 2012. עמנואל שנולד גם כן עם מתנה מיוחדת, קול נהדר הופך להיות זמר ונבחן בתוכנת X-Factor ב-2011, כשהוא בן 17.


ובחזרה לענייננו ולקשירת הקצוות, להקת קולדפליי הענקית והסולן שלה כריס מרטין, ששמעו על הסיפור, בוחרים לסיים את ההופעה שלהם בכך שהם מבקשים לספר, מול קהל של 70 אלף איש, על מיורה תרזה ולהודות לה על הפעילות המיוחדת שהיא עושה למען הילדים האומללים.

בשלב זה עוברת המצלמה להראות את מיורה כשהיא נרגשת מאוד, המומה, דומעת ולא מאמינה שכל זה באמת קורה לה.


הסיפור היה יכול להסתיים כאן, אבל כאן הוא רק מתחיל. כריס מרטין האגדי לא מסתפק רק בזה אלא הוא מבקש את רשותה של מיורה ומזמין את עמנואל לעלות לבמה ולשיר איתו את השיר Imagine לקול התשואות הרמות של הקהל והבכי וההתרגשות של אמא מיורה.


לבמה עולה בחור מקסים מלא בכריזמה, חיוך ענק על הפנים קטוע גפיים (ידיים) נמוך לגילו וגופו מעוות מעט שלא נותן למגבלה שלו להפריע לו הוא מחייך אל העולם, במקרה הזה את הקהל והקהל משיב לו בחיוך ובהמון המון אהבה. אותו בחור, עמנואל, שננטש כתינוק עם אחיו בתוך קופסת נעליים בבגדאד, עומד על במה ולמול 70 אלף איש שר סולו את השיר Imagine כאשר מלווה אותו להקת קולדפליי שנותנת לו את מרכז הבמה ומשמשת מעין תפאורה למופע האישי שלו, מופע הניצחון של עמנואל.


לאחר שסיים את השיר ולתרועות הקהל יורד עמנואל מהבמה מלווה בחברי הלהקה ובאימו, בסרטון קצר שמצורף לקליפ אומר עמנואל שני משפטים שמסכמים אולי בצורה הטובה ביותר את החוויה שהוא עבר "זה חלום שהתגשם, זה היה מעבר למדהים זה היה בלתי יאמן"


אז מה היה לנו כאן?


סיפור קלאסי של דלתות מסתובבות, ראשיתו בבקשה למציאת שיר והחלטה לחפש אותו ולא לוותר שהביאה לפתיחת דלת ויציאה למסע מופלא של גילוי ולמידה על סיפור שרשרת מדהים של נתינה ללא גבולות של אנשים שונים במקומות שונים בעולם שלבסוף מתקבצים לכדי סיפור אחד וכל זאת בזכות אותה נתינה ללא גבולות ושלא על מנת לקבל משהו בתמורה.


תחילתו של הסיפור באישה אוסטרלית שמתנדבת בבית יתומים בעיראק ואוספת לביתה שני יתומים שננטשו בתוך קופסאת נעליים, מאמצת אותם כילדיה ומגדלת אותם להצלחה רבה. הילדים גדלים ומתבגרים ולמרות כל הקשיים והמגבלות מנפצים את תקרות הזכוכית בהם הם נתקלים, אחד הופך להיות שחיין אולימפי והשני, גיבור סיפורנו עמנואל, הופך להיות זמר שחולם חלומות.


להגשמת חלומו נרתמת להקה מדהימה, קולדפליי, שלא באמת זקוקה למסע יחסי ציבור או להאדרת שמה, אבל כחלק מה-DNA שלה כלהקה שעושה למען הכלל, בוחרת להעלות אותו לבמה בסיומה של הופעה, במקום הדרן, לשיר את השיר Imagine ובכך למעשה להגשים לעמנואל את החלום וכל זאת לנגד עיניה הדומעות של אימו הנרגשת ולקול תשואותיו של קהל של 70 אלף איש שמקבלים אותו באהבה.


אלברט איינשטיין אמר פעם ש "צירוף מקרים הוא הדרך של אלוהים להישאר אנונימי". אני לא יודע לגבי אלוהים ולגבי האנונימיות אבל אני כן יודע להעיד לגבי צירוף המקרים, שאלמלא הוא לא הייתי מתוודע לסיפורם של עמנואל קלי ומיורה תרזה קלי ולקשר שלהם עם להקת קולדפליי שהגשימה לו את החלום שלו ועשתה אותו מעבר למדהים, עשתה אותו בלתי יאמן.


ובנימה אישית אז מעבר לתודה הגדולה שאני מודה לעירד ולבקשה שלו, שבזכותה פתחתי דלת שהובילה אותי להחלטה לחפש ולא לוותר, לגלות סיפור שרשרת מדהים של נתינה ואהבת אמת, מעבר לכל אלו, אני מודה לו על כך שבזכות אותה בקשה מצאתי והצבתי לעצמי יעד למימוש במהלך השנה הקרובה, להיות בהופעה של להקת קולדפליי.


אז לסיום מזמין אתכם לצפות בקליפ הנהדר של להקת קולדפליי ושל עמנואל לחצו כאן לצפיהComments


bottom of page