top of page

סיפור קצר על עץ עתיק שלימד אותי שיעור לחיים


הורידו את הענפים המסוכנים הפחיתו ממשקלם של העצים ויצרו איזונים

טו בשבט הוא חג האילנות אז לרגל החג הנה סיפור קצר על עץ עתיק שלימד אותי שיעור לחיים.


לפני מספר ימים, אחר צהרים אחד סוער וגשום החליט עץ ותיק ימים שניצב בסמוך לבית בו אני מתגורר כי הגיע זמנו להיפרד מהעולם בדרכם של העצים ובסיועה של הסופה הוא קרס והתמוטט על רכב שעמד מתחתיו, במקרה הזה היה זה הרכב שלי שניזוק בחלקו האחורי אבל לא זה הסיפור, שום דבר שעמי הפחח התותח לא יכול לתקן.

במקום נוצרה התקהלות של שכנים ושל סקרנים (כולם עם מסכות אגב) שבאו לראות את העץ שקרס ואת הרכב שנפגע. מבט מהיר על המקום בו עמד העץ גילה כי שורשיו של העץ שהתמוטט נותרו נטועים באדמה ואילו העץ כולו מהגזע דרך הענפים ועד הצמרת התנתק מהשורשים או שמא הם אלו שבחרו להתנתק ממנו ושכל מה שנותר ממנו כשעה לאחר מכן הוא ערימה של גזם שמחכה לפינוי על המדרכה בסמוך למקום בו הוא עמד עד לפני כשעה איתן וגדול.

כמה ימים לאחר מכן הגיעו אנשי העיריה והחלו לגזום את כל העצים בסביבה, "אנחנו עושים להם תספורת מאזנים אותם מורידים מהם משקל עודף שלא יתמוטטו כמו זה שנפל כאן לפני כמה ימים על אוטו", אמר לי אחד האנשים שעסק במלאכת הגיזום, "תראה איזה עץ יפה עשינו לך על יד הבית".

לרגע נזכרתי בכל אותם העצים שנטעתי אני כילד בטקסי הנטיעות של טו בשבט שארגנה הקרן הקיימת לישראל ברחבי הארץ ולא יכולתי שלא לחשוב מה עלה בגורל אותם עצים שנטעתי, האם גם הם עברו תספורת בזמן או שמא גם הם סיימו כמו העץ על יד הבית שלי, שהחליט בערב סוער אחד שדי לו והתמוטט לו כך פתאום.


אז מה למדתי מהאירוע הזה?

🌳 ששורשים זה דבר חשוב מאוד ליציבות וליכולת העמידה שלנו בסערות קשות, אך יחד עם זאת גם שורשים חזקים ועמוקים הנטועים היטב בקרקע הם לא ערובה ליכולת שלנו לעמוד בסערות.

🌳 שכמו אותם אנשי עירייה שעשו תספורות לעצים, הורידו את הענפים המסוכנים הפחיתו ממשקלם של העצים ויצרו איזונים כך גם אנחנו צריכים לזהות את כל אותם עודפים, את כל אותם דברים שגורמים לנו לעומס יתר בחיים, שאינם תורמים לנו כלום למעט את משקלם העודף שאין בהם באמת תועלת אלא רק נזק.

🌳שלזהות אותם בלבד זו רק חצי המלאכה, החצי השני הקשה יותר, המורכב ולעיתים מפחיד יותר הוא להסיר אותם מעלינו, "לעשות להם תספורת" להיפרד מהם מתוך הבנה שגם אם זה לא פשוט, לעיתים אולי מפחיד ונראה בלתי אפשרי, גם אם זה דורש מאתנו מאמצים נפשיים ולעיתים פיזיים, הרי שזוהי פרידה הכרחית שיכולה לעזור לנו לשמור על עצמנו יציבים ולאפשר לנו לעמוד בסערות שעוד נכונו לנו בחיים.

🌳ולבסוף הבנתי שגם אם השורשים שלך נטועים עמוק באדמה ואתה גדל ומתפתח להפליא והופך להיות עץ גבוהה וחזק הרי שלכל דבר טוב יש סוף ואם אנחנו מבינים את זה שלכל דבר טוב יש סוף. ואם כך הם פני הדברים למה לא להנות ממה שיש לנו כאן ועכשיו למה לא לחיות את החיים שלנו בהנאה ואושר וללא כל אותן מעמסות יתר שאנחנו פוחדים להשיל מעלינו כי החיים יפים מידי בכדי שנבזבז אותם על שטויות ואנחנו לא באמת יודעים מתי תגיע הסערה החזקה הזו שתגרום לנו להיות כמו אותו עץ שאחר צהרים אחד החיים אמרו לו ,זמנך עבר.

🌳אז מזמין אתכם לבדוק את עצמכם לגלות את כל אותם ענפים שמעמיסים עליכם ביומיום שלכם ולהתחיל ולהשיל אותם מעל עצמכם, לעשות להם תספורת, כמו לעץ שבתמונה, ולהבטיח שתוכלו להמשיך ולעמוד איתן

🌳ואם אתם מתקשים בכך, לא יודעים כיצד או זקוקים למשהו שילווה אתכם בדרך הזו מזמין אתכם ליצור איתי קשר

🌹חג אילנות שמח ומועיל לכולנו


צח בן שמואל, מאמן אישי

053-3404206

Comments


bottom of page