top of page

על עבודה קשה, מזל ומה שבניהם


על עבודה קשה, מזל ומה שבניהם


במסגרת עבודתי הקודמת ביליתי שעות רבות בנסיעות.  את היום הייתי מתחיל בשעת בוקר מוקדמת עם כוס קפה בבית קפה קטן, אני ובעל בית הקפה שרק פתח את המקום, לעתים הייתי עוזר לו לפתוח ולסדר את השולחנות והכיסאות מחוץ לבית הקפה עד שהקפה יהיה מוכן. בערב ממש לפני שהיה סוגר את בית הקפה הייתי עובר דרכו, לקפה של ערב לפני הנסיעה הביתה.

באחת הפעמים שאלתי אותו מדוע הוא נשאר עד שעות כל כך מאוחרות ועובד כל כך קשה בגילו. תראה ענה לי בעל בית הקפה אני רואה אותך כאן פעמיים בשבוע, ממש כאשר אני פותח את בית הקפה בשעות הבוקר המוקדמות וכמעט לפני שאני סוגר אותו בשעות ערב מאוחרות, לוקח תמיד מקיאטו כפול וסודה, עולה על המכונית שלך וממשיך הלאה. בוא אספר לך משהו, אם יש לך כמה דקות להקדיש לי, בכל מקרה כבר שעת ערב ואני לא ממהר לחזור הביתה לארבע הקירות. הוא לא חיכה לתשובה התיישב על יד אחד מהשולחנות הקטנים עם המפות המשובצות, סימן לי על כסא מצופה בפורמיקה אדומה שידע ימים יפים יותר, "שב" אמר, היום הקפה עלי.

עוד טרם התיישבתי אמר לי בעל בית הקפה: "אני לא יודע מה אתה עושה אבל מהמעט שאני רואה ניכר שאתה אוהב את מה שאתה עושה ושאתה לא פוחד לעבוד קשה, נכון שאני עובד קשה בבית הקפה אבל זה החינוך שקיבלתי בבית מאבי שבילה את מירב שנותיו בגאולת הארץ ובניינה. פעם התלוננתי בפניו כי אין בי כוח להשכים קום לעבודות המשק, אבי שבדרך כלל לא דיבר אמר לי את אחד המשפטים החכמים ביותר ששמעתי אי פעם - ככל שתעבוד יותר קשה כך יהיה לך יותר מזל. כששאלתי את אבי מה קשורה עבודה קשה למזל אמר לי: בני, יהיה לך מזל כי הקלפים המנצחים יהיו בידיים שלך ביום בו תצטרך אותם, אבל הם לא יהיו בידיים שלך אם לא תעבוד קשה, תשקיע ותתמיד במלאכה להשגתם.

אז בתשובה לשאלתך, זו הסיבה שאני עובד קשה -  מתוך הבנה כי בעבודתי זו אני דואג לכך שביום שאזדקק להם יהיו הקלפים המנצחים בידי. לשמחתי עד היום טרם נזקקתי להם כך שאני לא באמת יודע אם הם מצויים בידי או לא ולכן אני ממשיך לעבוד מדי יום ביומו. כך אני מבטיח שביום שאזדקק להם הם יהיו איתי, העבודה הזו גורמת לי להרגיש חיוני ואני מאמין שההרגשה הזו מרחיקה את היום בו אזדקק למזל. אני מקווה שעניתי על שאלתך ושלמדת משהו מאדם זקן כמוני". נפרדנו לשלום לא לפני ששתיתי עוד קפה אחד לדרך.

מאז אותה שיחה המשכתי לפקוד את בית הקפה באדיקות רבה פעמיים בשבוע, כאשר מדי פעם היה בעל בית הקפה מביט אלי מחייך ואומר לי: "אני רואה שאתה ממשיך לדאוג לקלפים המנצחים" ואני מחייך אליו ואומר: "למדתי את זה מאדם אחד מאוד חכם".את עבודתי הקודמת החלפתי לפני כשנה באחת חדשה ואני כבר לא מבלה זמן רב בדרכים כבעבר, לפני כשבוע נקרתה בפני הזדמנות ונסעתי לצפון לרגל עיסוקי. מתוך הרגל מצאתי את עצמי בסמוך לבית הקפה. בחוץ היו ממוקמים השולחנות הקטנים עם המפות המשובצות בסמוך אליהם כיסאות הפורמייקה המתקלפים, עליהם ישבו "הקבועים של בית הקפה". מאחורי הדלפק ניצב אדם בשנות החמישים לחייו, ניגשתי אליו והתעניינתי היכן בעל בית הקפה.

"אבי נפטר בשיבה טובה לפני כחצי שנה", ענה לי האדם שעמד מאחורי הדלפק "ואני ממשיך לתפעל את בית הקפה". התפתחה ביננו שיחה במהלכה סיפרתי לו על השיחה שהיתה לי עם אביו ועל המשפט ששמעתי ממנו, שמלווה אותי גם היום "ככל שתעבוד יותר קשה כך יהיה לך יותר מזל" וההסבר שנלווה למשפט זה. בן שיחי פרץ בצחוק רם "אז גם אתה שמעת את הסיפור הזה, דע לך שגם אני וגם אחי גדלנו והתחנכנו עליו ומאוד הופתענו כשבמהלך ימי השבעה שמענו ממספר רב של מנחמים כי גם להם אבי סיפר את הסיפור הזה".

לפני שנפרדנו ביקש ממני בנו של בעל בית הקפה בקשה אחת קטנה, "הזכרת לי את אבא שלי ועד כמה אני מתגעגע אליו. אכפת לך להרים איתי כוסית לזכרו?  כמו אביו, גם הוא לא חיכה לתשובה התכופף והוציא מתחת לדלפק בקבוק של סטוק-84, המשקה המיוחד שאביו שמר לאירועים מיוחדים. הרמנו כוסית לזכרו של בעל בית הקפה ונזכרתי בסבי, סבא משה, שהיה איש עבודה, ששמר לו בקבוק סטוק 84 שנשמר למאורעות מיוחדים כאלו יחד עם הכוסיות הקטנות ומגש הזכוכית התואם, קריסטל של רוזנטל במזנון שבסלון. הבנתי שגם סבי כמו אותו בעל בית קפה וכמו יתר בני דורם מימשו את המשפט החכם הזה הלכה למעשה. כן הבנתי שכל אחד מהם בדרכו המיוחדת ניסה להעביר את אותה חכמת חיים לדורות הבאים אחריו .

ואנחנו? האם אנו עושים את המיטב על מנת שהקלפים המנצחים יהיו ברשותנו כאשר נזדקק להם? זכרו - ככל שנעבוד יותר קשה כך יהיה לנו יותר מזל, שכן הקלפים המנצחים יהיו בידיים שלנו ביום בו נצטרך אותם, אך יחד עם זאת עלינו לזכור כי על מנת שהקלפים הללו יהיו בידיים שלנו עלינו לעבוד קשה, להשקיע ולהתמיד במלאכה להשגתם.

Comments


bottom of page