"אם יוצאים מגיעים למקומות מופלאים"

עודכן ב: 28 אוג 2019

אתם מוזמנים לצאת למסע של חייכם, לגלות מקומות חדשים, אנשים חדשים ובעיקר לגלות את עצמכם ואת התובנה שעצם היציאה למסע היא הדבר החשוב שיביא אותכם לבסוף למקום אליו רציתם להגיע."בהצלחה. הגיע היום, אתה יוצא למקומות נפלאים, אז שלום."

חודשים דצמבר וינואר בכל שנה הם חודשי הסיכומים והערכות לקראת הבאות. כל גוף או מקום שמכבד את עצמו עורך סיכום לשנה החולפת.. סיכומי השנה "ימרחו" על גבי העיתונים ובכל מהדורות החדשות, בנוסף אליהם יפורסמו גם הערכות של מומחים מטעם לגבי השנה החדשה. אם להם זה טוב אז למה לא לכם?

גם אתם יכולים וצריכים לעצור לרגע ולערוך סיכום אישי של השנה. לבדוק מה עבד טוב ומה פחות, מה למדתם מהשנה החולפת, את מה רוצים לשמר, את מה צריך לשפר ומה בוחרים לשחרר. סיכום זה והתובנות שתפיקו ממנו יוכלו לשמש לכם לעזר כאשר תבואו לתכנן את השנה הבאה, לבחור את הבחירות החדשות שלכם, להציב את היעדים ולהתחיל לצעוד לעבר מימושם.

חשוב לזכור לפני שמתחילים, חשוב לזכור שני דברים חשובים -

ראשית - מדובר בבדיקה שנועדה לשרת אתכם, בדיקה אותה אתם עורכים עם עצמכם ועבור עצמכם. בצעו את הבדיקה תוך ראיה חיובית ורצון לשימור ושיפור ולא מתוך הלקאה עצמית.

שנית - תנאי בסיסי להצלחתה של בדיקה מעמיקה ומועילה היא כנות מלאה שלכם עם עצמכם. עליכם להיות מסוגלים "להביט על עצמכם במראה" ולומר לעצמכם את האמת בלי לעגל פינות. .

כנות עם עצמכם אין פירושה החמרה שלא לצורך עם עצמכם. בדרך כלל אנשים נוהגים לשיפוט עצמי לחומרה ולא זו הכוונה. היכולת להיות מסוגלים לקבל את עצמכם כמו שאתם היא המפתח להצלחת התהליך.על מסעות, משאות ומה שביניהם

ישנן דרכים רבות ומגוונות לבצע את הסיכומים הללו. אני ממליץ להביט על השנה שעברה כמסע אחד גדול אותו עברתם כאשר על גבכם אתם נושאים תרמיל ענק אותו העמסתם במהלך השנה החולפת בכל טוב.

סוף השנה הוא זמן טוב לעצור לרגע, להוריד את התרמיל המלא מעל הגב, לישר מעט את הגב, לנוח מעט, לפתוח את התרמיל ולבחון ולשאול את עצמכם מה יש בתרמיל?

עם פתיחתו תגלו שהוא מלא בחוויות, אירועים ומטענים שאספתם לתוכו במהלך השנה החולפת כחלק מהמסע אותו עברתם. דברים שהם כולם תולדה של הבחירות אותן ביצעתם במהלך השנה החולפת בין אם במודע ובין אם לאו. סיכום השנה הוא הזמן המתאים ביותר לבצע בדיקה מעמיקה של אותו משא אשר אתם נושאים בתוך התרמיל שעל גבכם.

מה שלא יהיה פשוט, פשוט לא יהיה

הבחינה הזו של השנה החולפת יכולה להיות דבר מלמד ומעשיר. יהיו כאלו שיחששו לבצע אותה ויראו בה דבר גדול ומסובך. בכדי לפשט את תהליך הבדיקה מומלץ בחום לעבוד בשיטת השלבים בצורה הדרגתית. .

ההצלחות - ראשית הכינו רשימה של כל אותם הדברים שעבדו לכם בצורה טובה במהלך השנה החולפת, דברים גדולים וקטנים, מרכזיים ומשניים אשר הסבו לכם אושר, הנאה וגאווה בעצמכם. לא מן הנמנע שעם סיום הכנת הרשימה תופתעו לגלות שיש הרבה יותר דברים שעבדו לכם טוב מכפי שחשבתם טרם שהכנתם את רשימת ההצלחות.

הדברים "שלא עבדו כמו שציפיתם" - הכינו רשימה של כל אותם דברים שלא עבדו כמו שציפיתם במהלך השנה החולפת. רשמו את הדברים העיקריים שלא עבדו כפי שציפיתם ושנחרטו בזיכרונכם במהלך השנה החולפת.

הדברים שעבדו לכם טוב - בחנו את הדברים שעבדו לכם טוב בשנה החולפת אותם רשמתם ברשימה שלכם. נסו להבין מה אתם יכולים ללמוד על עצמכם מהאופן בו התנהלתם למול אותם אירועים ומה ניתן לקחת מהלמידה הזו לשנה הבאה העלו את תובנות שלכם לגבי כל אירוע ואירוע על הכתב.

הדברים שלא עבדו לכם - לבסוף בחנו את כל אותם הדברים שלא עבדו לכם כמו שציפיתם בשנה החולפת המופיעים ברשימה שלכם. מתוך הנחה כי הכוונה המקורית שלכם היתה להצליח גם בנושאים אלו, נסו להבין מה לא עבד ומה ניתן ללמוד על האופן בו התנהלתם למול אותם אירועים וכן מה אתם יכולים לקחת מהלמידה הזו לשנה הבאה. גם כאן העלו את התובנות שלכם על הכתב לגבי כל אירוע ואירוע.

רשימת התובנות - לאחר שבחנתם את מה שעבד ומה שלא, הבנתם את הסיבות לכל אחד ואחד מהדברים והעלתם אותם על הכתב תגלו כי לפניכם רשימת התובנות שלכם על עצמכם ועל האופן בו התנהלתם במהלך השנה האחרונה. תובנות שתרצו לשמר גם לשנה הבאה הכניסו אחר כבוד לתרמיל. כמו כן תגלו שישנן תובנות שתרצו לשמר אך טרם הכנסתם לתרמיל מחדש תרצו לבצע בהם שינויים והתאמות. בצעו את השינויים ולאחר מכן ודאו כי הן מוכנסות לתרמיל שלכם. כמו כן תהיינה תובנות שתרצו להיפרד מהם ולהשאיר אותם מחוץ לתרמיל, הפרדו מהם לשלום והניחו אותן מחוץ לתרמיל.

משהתפנה לכם מקום בתרמיל עומדת בפניכם הבחירה האם להכניס אליו תובנות חדשות, כאלו שלמדתם על עצמכם במהלך הבדיקה אותה ביצעתם ואשר לא קשורות לאירועים אותם בחנתם. תובנות אלו יוכלו לשמש אתכם במסע לאורכה של שנת 2019 , מאידך אתם יכולים להחליט להותיר את המקום פנוי ולהוסיף תובנות חדשות בהם תיתקלו במעלה הדרך, כל אחד והבחירה שלו.רגע לפני שיוצאים

רגע לפני שתסגרו את תרמיל התובנות תעמיסו אותו על גבכם, תהדקו את הרצועות ותצאו לדרך אל שנת 2019, ממליץ בחום לעצור לעוד רגע קט, לחבר את כל נקודות התובנה אליהם הגעתם בשנה החולפת לכדי קו אחד, לגבש את כלל התובנות לכדי תמונה מלאה של מה יש לכם בתרמיל התובנות שלכם.

אלו הן החוזקות שלכם - הכוחות הפנימיים שלכם בהם תוכלו להסתייע בבואכם לתכנן את המשך המסע שלכם לאורך שנת 2019. כוחות אלו נמצאים בכם בכל מקרה, הם שלכם ויהיו אתכם לאורכו של המשא אותו אתם עתידים לעבור ולכן יהיה חבל מאוד לא להשתמש בכל מטען התובנות הנהדר הזה, בכל הכוחות הפנימיים שלכם. זה שלכם וזה הכי אתם, אז למה בעצם לא להשתמש בהם?

אתם לא צריכים להמציא גלגלים מחדש. יש לכם אותם בתרמיל, כל מה שאתם צריכים הוא להכיר בהם, לקבל אותם ולהשתמש בהם לטובתכם.


מתכננים קדימה

אם הגעתם עד כאן אתם כנראה מבינים את היתרון שיצמח לכם מתכנון מקדים של השנה הבאה. נכון, אי אפשר לתכנן את הכל והמציאות היא כזו שישנם אירועים שלא תלויים בכם, שישפיעו עליכם במהלך השנה הקרובה את אלו כאמור לא ניתן לתכנן.

לעומת זאת ישנם אירועים חשובים, התלויים בכם שאותם כדאי לתכנן שכן הם יכולים להיות אלו שיקבעו כיצד תראה השנה הבאה עבורכם. בעיקר מדובר באירועים הקשורים באופן בו אתם רוצים לראות את עצמכם במהלך השנה ובסיומה.

שבו עם עצמכם, פרגנו לעצמכם ודמיינו היכן הייתם רוצים לראות את עצמכם בעוד שנה מהיום, בכל תחומי החיים (בריאות, זוגיות, תעסוקה, מצב כלכלי, מצב משפחתי ועוד). נסו לראות מה אתם עושים באופן אקטיבי בכל תחום ותחום (אני נמצא בזוגיות נפלאה,,,,, מצבי הבריאותי הוא…...אני דואג לבריאות שלי בכך שאני….. וכד'). השתדלו לא להגביל את עצמכם.

כיתבו את כל המחשבות שלכם בחלוקה לנושאים, מומלץ בלשון הווה כאילו ואתם כבר מצויים במקום אליו אתם רוצים להגיע. קראו את מה שכתבתם ותקנו את אשר דורש תיקון מבחינתכם, עד שתרגישו שאתם מחוברים באופן מלא למה שאתם קוראים.

מזל טוב, בזה הרגע כתבתם את החזון האישי שלכם לשנה הבאה. כעת כל מה שנותר לכם הוא לממש אותו.


אז מה עושים עם זה ?

אז אחרי שקראתם את החזון שלכם מספר פעמים, הרגשתם שאתם מחוברים אליו היטב, כעת מה שנותר לעשות הוא להוציא את החוזן מהכוח לפועל, לצאת לדרך מימוש החזון. בחרו תחום אחד מרכזי מבין כל התחומים בהם עוסק החזון שלכם - כזה שאתם מבינים שביצוע שינוי בו יביא בהכרח להתחלה של שינוי בכל התחומים האחרים המופיעים בחזון שלכם, כלומר בחייכם.

בשלב הבא הגדירו מטרה ברורה שתחשב כהצלחה מבחינתכם בתחום זה או במילים אחרות הגדירו איפה אתם רוצים לראות את עצמכם מצויים בתחום הזה בסוף השנה. לא לשכוח גם כאן להגדיר את המטרה בלשון הווה כאילו הגעתם אל היעד. לאחר שהגדרתם את המטרה חשבו מהם השלבים אותם אתם צריכים לעבור בדרך להשגת המטרה, או במילים אחרות מהם אבני הדרך שיסייעו לכם במסע שלכם לעבר הגשמת המטרה. אבני הדרך צריכות להיכתב בלא יותר מאשר משפט אחד ובסדר כרונולוגי. לאחר שהגדרתם לעצמכם את החזון, גזרתם ממנו את המטרה לשנה הבאה ומצאתם את אבני הדרך שיסייעו לכם במסע להגשמת המטרה, כל מה שנותר לכם לעשות בשלב זה הוא לאחד את כולם לכדי רשימה אחת - להרכיב את פאזל.מרכיבים את הפאזל

כתבו את המטרה שהגדרתם בראש דף חלק ומתחתיה כתבו את אבני הדרך כאשר הפעם הסדר הכרונולוגי יהיה הפוך - השלב האחרון לפני הגעה ליעד יהיה הראשון ברשימה ואחריו כל השלבים בסדר כרונולוגי יורד. בכך למעשה יצרתם לעצמכם שלד תכנית עבודה לשנה הקרובה.

כדי להשלים את תכנית העבודה קבעו לכם תאריכי יעד למימוש כל אחד מהשלבים, כתבו אותם בסמוך לכל אחד מהשלבים.

שימו לב, ישנה נטיה לקבוע פרקי זמן קצרים מידי למימוש היעדים. ודאו כי קבעתם לעצמכם תאריך יעד הגיוני.

בסמוך לכל אבן דרך כתבו את כלל הפעולות להם תדרשו בכדי להגיע למימוש אבן הדרך בתאריך היעד שקבעתם לעצמכם.

סיימתם. לפניכם תוכנית עבודה מלאה למימוש המטרה שהגדרתם כחלק מהחזון שלכם לשנה הבאה.


המקהלה היוונית שלי